25. 2. 2013
Těšíte se na jaro? Nesmyslná otázka, kdo by se netěšil. Tak jinak. Těšíte se na vyplňování daňového přiznání? Tady asi tak jednoznačný souhlas nebude. Nicméně povinnost je povinnost. Přečtěte si, kdo musí podat daňové přiznání, jaké změny na vás čekají a do kdy všechno musíte stihnout bez pokuty.
Jestli máte hrůzu ze všech nedávno oznámených změn, neděste se. Nyní budete vyplňovat daňové přiznání za loňský rok a toho se ještě daňové novinky netýkají.
Kdo musí vyplnit daňový formulář? Tak za prvé ten, kdo měl příjmy z více zaměstnání současně a příjem z některého z nich nepodléhal srážkové dani (srážková daň se strhává například u dohody o provedení práce do 5 tisíc či honoráře do 7 tisíc korun měsíčně). Za druhé ten, kdo měl příjem ze zaměstnání a navíc si přivydělal například podnikáním či pronájmem víc než 6 tisíc korun za rok. Za třetí všichni, kteří měli příjmy z podnikání, které byly vyšší než 15 tisíc korun za rok a za poslední daňové přiznání musí vyplnit i podnikatelé, kteří byli za loňský rok ve ztrátě.
O formulář se nemusíte starat, když jste zaměstnaní a nemáte žádný přivýdělek (roční vyúčtování Vám provede zaměstnavatel), nebo nemáte žádný zdanitelný příjem (sociální dávky a podpora v nezaměstnanosti se nepočítají), nebo máte příjmy od daně osvobozené (třeba mimořádný ostatní příjem do výše 20 tisíc korun za rok), případně máte příjmy zdaňované srážkovou daní (třeba dividendy, úroky).
Jestli patříte ke skupině první, tedy budete se potýkat s růžovým formulářem, čekají na vás oproti loňsku jen dvě podstatné změny. Obě se týkají slev z vypočtené daně. Sleva na poplatníka, tedy sleva, kterou si mohou uplatnit všichni, kdo platí daně, se po roce opět vrátila na hodnotu 24 840 korun za rok. Druhá změna se týká slevy na vyživované dítě, která je oproti roku 2011 vyšší o 150 korun měsíčně. Nyní si tedy v daňovém přiznání budou moci rodiče odečítat za každé dítě slevu 1 117 korun měsíčně (13 404 korun za rok) a dvojnásobek pak rodiče vyživující dítě s průkazkou ZTP/P. A je tu ještě jedna drobná, ale příznivá změna, a to že se zvýšila maximální výše uplatnitelného bonusu na dítě z 52 tisíc na 60 300 korun za rok. Ostatní slevy zůstávají ve stejné výši jako loni, přesná čísla najdete na poučení k vyplňování daňového přiznání. Ve formuláři pak ještě na první straně přibyl řádek, kam se kromě hlavního finančního úřadu (kraj), vyplňuje i územně správní pracoviště (místo, kam přiznání odevzdáváte).
Nemění se odečitatelné položky (třeba když platíte úroky z půjčky na bydlení, máte životní pojištění se spořením, penzijní připojištění či jste nějaké peníze darovali na dobročinné účely) jejich započitatelná výše ani podmínky, kdy mohou podnikatelé uplatnit místo skutečných nákladů výdaje paušálem. Oproti loňsku se nemění ani výše paušálů, tedy 80 % pro živnosti řemeslné a zemědělskou činnost, 60 % pro ostatní živnosti, 40 % pro podnikání podle zvláštních předpisů a svobodná povolání a 30 % pro příjmy z pronájmu.
Do kdy a kam?
Ať už se rozhodnete přiznání vyplňovat ručně, nebo použijete interaktivní formulář (jeho výhodou je, že Vám čísla sám spočítá) a vytisknete, případně budete na finanční úřad posílat formulář elektronicky s elektronickým podpisem či přes datovou schránku, musíte to letos stihnout do 2. dubna. Ze zákona je termín sice 31. března, ale to je letos neděle a po ní následuje Velikonoční pondělí, takže proto až úterý 2. dubna. Ve stejný den musí mít úřad na svém účtu také peníze. Proto, pokud je budete posílat příkazem k úhradě, nezapomeňte to učinit nejpozději v pátek 29. března, aby částka dorazila včas. Pozor, letos se změnila čísla účtů jednotlivých finančních úřadů, to správné najdete na stránkách www.mfcr.cz v sekci Daně a cla. Pokud Vám vyjde přeplatek (například zaměstnancům s přivýdělkem či podnikatelům, kteří odváděli zálohy na daních), úřad Vám peníze vyplatí do 2. května. Stejně tak do 2. května musí podnikatelé (ale i ti, kdo nemají živnostenský list a vydělávají si třeba uměleckou činností) odevzdat přehledy pro zdravotní pojišťovnu a správu sociálního zabezpečení a do osmi dnů pak uhradit nedoplatek.
Finanční úřady sice už nebudou vybírat pětistovku za pozdě podané daňové přiznání od těch, kterým vyjde nulová či malá daň, ale sankce hrozí těm, kdo se s placením zpozdí o více než pět pracovních dnů (tedy, když nezaplatíte do 9. dubna). Počítá se 0,05 procenta z daňové povinnosti za každý den prodlení (z vypočtené daně 10 tisíc korun je to pětikoruna denně). Pokud však pokuta nepřesáhne celkovou částku 200 korun, finanční úřad ji nepředepíše.
Autor: Roman Kasalý
Jsem makléř Evropa realitní kanceláře od roku 2004.
V Business Academy Evropa jsem absolvoval všechny stupně certifikovaných školení a v roce 2020 jsem úspěšně složil státní zkoušku profesní kvalifikace a tak mohu nyní oprávněně užívat titul certifikovaný makléř expert profesionál.
Prošel jsem v realitách již všechna zaměření, nyní se však specializuji na prodeje. Díky výsledkům patřím do VIP klubu nejlepších makléřů celé sítě Evropa realitní kanceláře (nyní cca 300 makléřů).
Sleduji nejnovější trendy práce realitních makléřů a využívám moderní technologie (kvalitní fotografie, 3D plánky nemovitostí, letecké snímky „dronem“ atd.). Protože jsem zaměřen na kvalitu služeb a je to vidět na výsledcích, mnoho dřívějších klientů se ke mně vrací a doporučuje mne dál.
Věřím, že s mými službami budete spokojeni a těším se na naši spolupráci.