Jak získat z letní brigády co nejvíc peněz a dostát všem závazkům

Jak získat z letní brigády co nejvíc peněz a dostát všem závazkům

Léto skýtá řadu lákadel, které si můžete užít s přáteli a kamarády. Jenže každá legrace něco stojí. Mnoho především mladých lidí tak na léto vyvažuje chvíle zábavy brigádami, při kterých si vydělávají buď na letní kratochvíle, nebo si spoří na vysněný dárek - jízdní kolo, telefon nebo festival na konci prázdnin. Na co si dát na letní brigádě pozor?

Na rozdíl od minulých let, kdy nebylo úplně snadné zajímavou brigádu sehnat, ekonomický růst v posledních měsících a zvyšující se nedostatek pracovních sil obrátily situaci naruby. Letos v létě je často možné vybírat z širší palety možností.

Při výběru práce je ale také několik věcí, na které si je dobré dát pozor. Vyšší mzda na hodinu například nemusí automaticky znamenat vyšší výdělek. Na vydělané peníze a pracovní dohody se také vztahují různé povinnosti.

 

Dohoda o provedení práce je omezená počtem hodin

U kratší brigády s výdělkem do deseti tisíc měsíčně je nejvýhodnější cestou DPP, tedy Dohoda o provedení práce.

Je ji třeba uzavřít písemně a před samotným nástupem do práce podepsat prohlášení k dani. Tak se podaří zabránit tomu, aby zaměstnavatel odvedl za brigádníka daň z příjmu a brigádník sám nakonec dostal méně peněz.

Při DPP s výdělkem do deseti tisíc korun měsíčně nevzniká povinnost odvádět zdravotní ani sociální pojištění. Dohodu o provedení práce je možné mít s několika zaměstnavateli. U každého z nich je však nastaven limit 300 hodin za rok. 

Dohoda o pracovní činnosti dává povinnost zaplatit sociální a zdravotní pojištění

Dohoda o pracovní činnosti, zkráceně DPČ, umožňuje odpracovat více, než 300 hodin za rok. Spadá už ale tím pádem do jiné kategorie úvazku a z výdělku je nutné odvést sociální a zdravotní pojištění.

Tyto odvody se berou ze superhrubé mzdy, stejně jako daň z příjmu. Studenti si z této daně mají právo odečíst 335 korun, plátci daně dokonce 2 070 Kč. Pokud měsíční výdělek nepřesáhne 2 500 Kč, daň ani pojištění se nestrhávají.

 

Kdy je třeba podat daňové přiznání

Pokud student pracuje v jednom měsíci pro jediného zaměstnavatele, nemusí podávat daňové přiznání. A to i tehdy, když v různých měsících pracuje pro různé zaměstnavatele.

Ale pozor. Podat daňové přiznání může být dokonce výhodné i tehdy, když samotná povinnost nevzniká. Důvodem je, že zaměstnavatel odvádí z hrubé mzdy brigádníka daň z příjmu, ale uplatňuje si pouze omezenou měsíční slevu. Studenti, kteří pracovali v rámci kalendářního roku méně než dvanáct měsíců, mají tedy ještě možnost získat zpět nějaké peníze v rámci vratky z daně.

 

Roman Kasalý
Autor: Roman Kasalý

Jsem makléř Evropa realitní kanceláře od roku 2004.

V Business Academy Evropa jsem absolvoval všechny stupně certifikovaných školení a v roce 2020 jsem úspěšně složil státní zkoušku profesní kvalifikace a tak mohu nyní oprávněně užívat titul certifikovaný makléř expert profesionál.

Prošel jsem v realitách již všechna zaměření, nyní se však specializuji na prodeje. Díky výsledkům patřím do VIP klubu nejlepších makléřů celé sítě Evropa realitní kanceláře (nyní cca 300 makléřů).

Sleduji nejnovější trendy práce realitních makléřů a využívám moderní technologie (kvalitní fotografie, 3D plánky nemovitostí, letecké snímky „dronem“ atd.). Protože jsem zaměřen na kvalitu služeb a je to vidět na výsledcích, mnoho dřívějších klientů se ke mně vrací a doporučuje mne dál.

Věřím, že s mými službami budete spokojeni a těším se na naši spolupráci.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů