Srovnání běžných účtů

Srovnání běžných účtů

Informace obsažené v tomto článku jsou mají pouze informativní charakter a nesouvisí s žádnou reklamní nabídkou. Výpočty se mohou lišit podle konkrétního produktu.
Autor článku je redakce E-konzultant.

Běžný účet je dnes důležitější než samotná peněženka. Naprostá většina zaměstnavatelů například považuje za samozřejmost posílání výplaty na účet, ačkoliv ze zákona máte na výplatu v hotovosti či složenkou nárok. Bránit se by však byl boj s větrnými mlýny. Přinejlepším byste se odsoudili k častému docházení na poštu – a tam peníze také nepošlete bez poplatku.

Hra s (ne)nulovým výsledkem

V sazebnících běžných účtů jsou patrné dva základní trendy. Klesají některé poplatky za bezhotovostní platby, především platby SEPA (Single Euro Payments Area). Na druhé straně dál rostou ceny hotovostních transakcí a neelektronických aktivit, typicky za papírové výpisy z účtu. Rozšiřuje se také rozsah nabízených služeb. Pokud kromě platební karty a běžného internetového bankovnictví máte další požadavky, máte z čeho vybírat. Rozšířily se například NFC čipy, které umožňují bezkontaktní platby a krom karty mohou mít i tvar malé nálepky, kterou přilepíte na cokoliv, typicky na telefon nebo jinou věc, kterou u sebe máte častěji než peněženku.

Podstatnou proměnou prošla také elektronická bankovnictví některých bank, u kterých doporučujeme osobní srovnání podle toho, které funkce upřednostňujete. Vybrané e-bankingy totiž obsahují cenné analytické nástroje, pomocí kterých například zprůhledníte své rodinné hospodaření. Dokážou nejen vykreslit grafy zůstatku v čase, ale některé třeba podle čísla účtu příjemce rozklíčují platby a nabídnou analytiku vašich výdajů.

Podobná změna se dotkla také smartbankingu, tedy aplikací určených pro chytré telefony. Pokud je dotyková obrazovka telefonu vaším pravidelným společníkem, podívejte se, zda vaše banka podporuje operační systém vašeho přístroje, jak je práce s aplikací příjemná a kolik toho umí. Některé banky mají v záloze tzv. demo-účet (zkušební přihlašovací údaje), který i neklienta pustí do klientské zóny aplikace a vše si můžete předem osahat.

Účet není prasátko!

Loni měli Češi na běžných účtech uloženo přes 650 miliard korun. To je paradoxně mnohem víc, než cca 400 miliard uložených na spořicích účtech a termínovaných vkladech. Patříte mezi průměr se 65 tisíci na běžném účtu? Nedělejte to. Úrokové sazby jsou na nich tradičně nízké, často nulové. A pokud byste dostali na průměrný český zůstatek alespoň jediné procento na spořicím účtu, dostanete za rok 650 korun, což vám třeba vynahradí alespoň roční poplatky.

„Pokuta“ za špatné používání účtu

Cena běžného účtu je velkou otázkou. Cena odvíjí podstatně od toho, jakým způsobem s účtem zacházíte. Nejen pro nízkonákladové banky je například typické, že „pokutují“ nakládání s hotovostí. Konkrétně výběry z bankomatu, především cizího, zůstávají jednou z nejdražších položek. Nezřídka pak narazíte i na odstupňování poplatku motivující k nižší četnosti výběrů.

Účty, které jsou úplně zadarmo, existují. Pro to, abyste nic neplatili, ale budete muset přizpůsobit své chování. A upozorníme také na podmíněné slevy. Někde musí přes účet protéct měsíčně určitý obnos, chcete-li se vyhnout poplatkům za vedení účtu – může to být sedm, ale i pětadvacet tisíc. Jinde vám slevu nabídnou jen za podmínky, že přivedete další klienty.

Zvláště ti, kteří účet využívají hojně, by se měli poohlédnout i po jeho placené alternativě. Nezřídka zjistí, že služby předplacené ve formě měsíčního paušálu vyjdou nakonec levněji. Zkrátka nulový poplatek za vedení účtu ještě neznamená, že půjde o nejlevnější účet pro každého. Větší výběr pak mají i určité skupiny obyvatel – typicky studenti a důchodci. Ti i u starých, kamenných bank najdou účty zcela zdarma. U studentů se však vyplatí připomenout, že to banka nedělá ve skutečnosti zadarmo. Při pohodlnosti českých bankovních klientů je jisté, že nemalá část studentů po dokončení školy ještě nějakou dobu u banky setrvá. I oni by se proto měli rozhodovat podle budoucích, nestudentských poplatků. Proč mít zdarma studentský účet, když za stejnou cenu jinde seženete normální a nemusíte posléze nic měnit?

zdroj: dTest

Roman Kasalý
Autor: Roman Kasalý

Jsem makléř Evropa realitní kanceláře od roku 2004.

V Business Academy Evropa jsem absolvoval všechny stupně certifikovaných školení a v roce 2020 jsem úspěšně složil státní zkoušku profesní kvalifikace a tak mohu nyní oprávněně užívat titul certifikovaný makléř expert profesionál.

Prošel jsem v realitách již všechna zaměření, nyní se však specializuji na prodeje. Díky výsledkům patřím do VIP klubu nejlepších makléřů celé sítě Evropa realitní kanceláře (nyní cca 300 makléřů).

Sleduji nejnovější trendy práce realitních makléřů a využívám moderní technologie (kvalitní fotografie, 3D plánky nemovitostí, letecké snímky „dronem“ atd.). Protože jsem zaměřen na kvalitu služeb a je to vidět na výsledcích, mnoho dřívějších klientů se ke mně vrací a doporučuje mne dál.

Věřím, že s mými službami budete spokojeni a těším se na naši spolupráci.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů