30. 6. 2013
Mobilní operátoři na nás v poslední době útočí ze všech stran. Vypadá to, že mají svoje zákazníky rádi, protože ceny tarifů dramaticky poklesly. Skutečnost je ale poněkud jiná. Ceny klesly, protože operátoři mezi sebou zápasí o obsah našich peněženek. A kromě tarifů je nutné při výběru operátora dát pozor na to, co vlastně podepisujeme. Na obchodní podmínky, zejména nových operátorů, se zaměřili kolegové z časopisu dTest. Noví virtuální operátoři přinášejí českým spotřebitelům větší možnosti výběru telekomunikačních služeb za mnohdy příznivé ceny. Jejich obchodní podmínky ovšem vždy tak příznivé nejsou.
Obchodní podmínky telekomunikačních operátorů bývají označovány za nesrozumitelné a nepřehledné. Bohužel ani noví operátoři do této situace nevnesli změnu; v záludnostech a nesrozumitelnosti si zpravidla nezadají se svými staršími kolegy. I „virtuálové“ přinášejí množství různých poplatků, řadu skrytých pokut či úroků z prodlení. Právníky dTestu nejvíce překvapila nezákonná rozhodčí doložka u Ha-loo mobil. Ta smí být podle zákona uzavírána jen za specifických podmínek a na samostatném listu, což doložka schovaná v obchodních podmínkách nesplňuje. Sporné jsou i různé reaktivační poplatky, neboť se jedná ve své podstatě o smluvní pokuty. Ty jsou platné, jsou-li uzavřeny písemnou formou. Většina virtuálních operátorů ale směřuje k uzavírání smluv přes internet, a tudíž můžeme dovodit jejich neplatnost.
Ne všichni noví operátoři se rozhodli jít cestou transparentních nabídek. K některým nabídkám Air Telecom, prezentovaným na stránkách operátora U:fon, nelze dohledat podrobný ceník, nehlásí se k nim ani žádný z původních operátorů, který by jim pronajímal svou síť. Dle dostupných informací se nejedná o veřejnou službu, ale o klubový přeprodej služeb. Objednávka však vyžaduje seznámení se s ceníkem a členství v U:fon klubu, jehož podmínky na webu nejsou.
Na některé záludnosti v obchodních podmínkách upozorňuje i srovnávač mobilních tarifů. Nabídky, ke kterým zákazník nenalezne předem přehledné a transparentní informace, do srovnávače zařazeny nejsou.
Právníci dTestu se zaměřili i na délku obchodních podmínek. V minulém roce dTest poukazoval na to, že dokumenty ke smlouvám s mobilními operátory čítají sta tisíce znaků a je velmi obtížné se v nich vyznat. Noví operátoři jsou v tomto ohledu k zákazníkům o něco šetrnější, neboť je zásobují čtením v rozmezí od třiceti do čtyřiasedmdesáti tisíc znaků.
Srovnání všech nabízených služeb starých i nových operátorů včetně důležitých ustanovení smluv je k dispozici na stránce www.dtest.cz/tarify.
Autor: Roman Kasalý
Jsem makléř Evropa realitní kanceláře od roku 2004.
V Business Academy Evropa jsem absolvoval všechny stupně certifikovaných školení a v roce 2020 jsem úspěšně složil státní zkoušku profesní kvalifikace a tak mohu nyní oprávněně užívat titul certifikovaný makléř expert profesionál.
Prošel jsem v realitách již všechna zaměření, nyní se však specializuji na prodeje. Díky výsledkům patřím do VIP klubu nejlepších makléřů celé sítě Evropa realitní kanceláře (nyní cca 300 makléřů).
Sleduji nejnovější trendy práce realitních makléřů a využívám moderní technologie (kvalitní fotografie, 3D plánky nemovitostí, letecké snímky „dronem“ atd.). Protože jsem zaměřen na kvalitu služeb a je to vidět na výsledcích, mnoho dřívějších klientů se ke mně vrací a doporučuje mne dál.
Věřím, že s mými službami budete spokojeni a těším se na naši spolupráci.