Zdravý člověk má cenu 10 milionů aneb nová pravidla v oblasti náhrad za bolest

Zdravý člověk má cenu 10 milionů aneb nová pravidla v oblasti náhrad za bolest

Nové doporučení, které vydal Nejvyšší soud i lékaři z 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, stanovilo cenu ztráty lidského zdraví na částku 10 051 200 korun. Analýza, kterou se odborníci zabývali více než rok a půl, představuje výrazný posun v určování ceny života. Dle předchozích úprav měl lidský život hodnotu 240 000 korun.

Metodika řešící nemajetkovou újmu, bolestné a ztížení společenského uplatnění je odvozena od průměrné hrubé měsíční mzdy. Dalšími kritérii jsou potom mimo diagnózu také míra vyřazení ze společenského života, zátěž v rodinných vztazích, zachování možnosti se dále vzdělávat či řídit auto. Ke všem proměnným se přičtou procenta, jejichž výsledek udá výši odškodného.

Nová metodika zamezí sporům o výši bolestného

Přestože je metodika pouhým doporučením, měla by předejít různým výkladům soudu. Již v dřívějších letech se mnohdy stávalo, že soudy napříč republikou odškodňovaly oběti v různých výších, což vyvolávalo další spory. I když je nynější doporučení reakcí na nový občanský zákoník, do jeho novely nebude zahrnuto.

Přes doporučující charakter má nynější metodika jednu nespornou výhodu. Tou je samotné její vydání Nejvyšším soudem. Soudy všech instancí by měly uvedená pravidla respektovat jednak kvůli tomu, že s nimi byla předjednána, jednak i proto, že se jimi řídí právě Nejvyšší soud. Ten totiž může rozhodování nižších soudů zrušit a postupovat podle připravené metodiky.

Ztížení společenského uplatnění je vypočítáváno až po nějaké době, respektive po ustálení zdravotního stavu. Z toho vyplývá, že tato doporučení budou uplatňována nejspíše až po prvním lednu příštího roku. Jiná situace panuje u výpočtů bolestného. Nárok na odškodnění nelze uplatňovat zpětně. Platí tedy až  od vydání nového občanského zákoníku.

Víte, jaký máte limit povinného ručení?

Na současný stav už zareagovaly také pojišťovny, které budou muset vyplácet mnohem vyšší částky. Změny výpočtu bolestného a míry společenského uplatnění ovšem nutně nemusejí znamenat, že se paušálně zvednou částky za způsobený úraz či trvalé následky.

Nová metodika zřejmě přinese i řadu změn do oblasti pojištění a povinného ručení. Aktuální limity na jednoho zraněného u povinného ručení by v brzké době nemusely stačit. V případě bolestného, ušlých výdělků a doživotní renty by placení náhrad přešlo na řidiče, který nehodu způsobil.

Podobné finanční potíže mohou nastat, když dojde ke srážce na lyžích, kolečkových bruslích nebo na kole. Ideálním řešením se stává pojištění odpovědnosti, které nabízí drtivá většina pojišťoven. Vzhledem k tomu, že se dá očekávat výrazný zájem o nové povinné ručení i pojištění odpovědnosti, je na místě se řádně informovat a vybrat tu nejvýhodnější nabídku.

Roman Kasalý
Autor: Roman Kasalý

Jsem makléř Evropa realitní kanceláře od roku 2004.

V Business Academy Evropa jsem absolvoval všechny stupně certifikovaných školení a v roce 2020 jsem úspěšně složil státní zkoušku profesní kvalifikace a tak mohu nyní oprávněně užívat titul certifikovaný makléř expert profesionál.

Prošel jsem v realitách již všechna zaměření, nyní se však specializuji na prodeje. Díky výsledkům patřím do VIP klubu nejlepších makléřů celé sítě Evropa realitní kanceláře (nyní cca 300 makléřů).

Sleduji nejnovější trendy práce realitních makléřů a využívám moderní technologie (kvalitní fotografie, 3D plánky nemovitostí, letecké snímky „dronem“ atd.). Protože jsem zaměřen na kvalitu služeb a je to vidět na výsledcích, mnoho dřívějších klientů se ke mně vrací a doporučuje mne dál.

Věřím, že s mými službami budete spokojeni a těším se na naši spolupráci.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů