Při sjednání hypotéky a rozhodování o délce fixace se rozhodujte nejen podle aktuální situace na trhu

Při sjednání hypotéky a rozhodování o délce fixace se rozhodujte nejen podle aktuální situace na trhu

Není to tak dlouho, co jste si tu mohli přečíst o tom, jak byl rok 2020 pro objemy sjednaných hypoték a úvěrů na bydlení rekordní. A taky o tom, že průměrné úrokové sazby už v roce 2021 porostou. Jenže úrokové sazby ještě v prvních dvou měsících tohoto roku nestoupaly, takže rekordy v objemu sjednaných hypoték padly i v lednu a únoru.

Únor byl dokonce, co se týká objemu poskytnutých hypoték, vůbec nejsilnějším měsícem v historii. Překonal totiž i dosud rekordní listopad 2016, kdy banky poskytly hypoteční úvěry za 29,683 miliard korun. Teď to bylo téměř 30 miliard korun. Konkrétně 29,913 miliard.

Průměrná úroková sazba trochu překvapivě a stále ještě pokračovala v mírném poklesu a dostala se na hodnotu 1,93. To je o tři setiny procentního bodu méně než na konci roku 2020. Nicméně teď už se opravdu musíme připravit na zdražování, které může trvat i několik let. Byť možná bude pomalé a postupné.

Nejlepší čas ke sjednání hypotéky je právě teď

Pokud tedy zvažujete řešit své bydlení hypotékou, máte ještě jednu z posledních šancí na získání uvěru s nízkou úrokovou sazbu. Teď už to totiž skutečně vypadá, že se trh s hypotékami bude překlápět ke zdražování.

Některé banky už v průběhu února a března svoje hypotéky zdražily a další se k tomuto kroku odhodlávají a zdražování už také avizují.

Zvažte vhodnou délku fixace

Právě kvůli situaci na trhu s hypotékami a stále ještě nízkým úrokovým sazbám stojí za zvážení si zafixovat úrokovou sazbu na delší dobu. Předpokládá se totiž růst úrokových sazeb v horizontu až několika let.

Nicméně není možné se jen kvůli tomu rozhodnout pro dlouhodobou fixaci, protože tohle rozhodnutí musíte udělat vždycky s ohledem i na svoje konkrétní plány a současnou i předpokládanou finanční situaci.

Před finálním rozhodnutím musíte vědět, zda chcete kupovanou nemovitost užívat dlouhodobě a v souvislosti s tím potřebujete mít jistotu, že se vám po delší dobu nebude měnit výše měsíční splátky, nebo jestli kupovanou nemovitost spíš plánujete v dohledné době dále prodat. Případně musíte také zvážit, jestli nebude vhodné například konsolidovat (sloučit) hypotéku s další hypotékou, pokud už nějakou máte sjednanou.

Až podle těchto parametrů zvažte nejlepší délku fixace právě pro vás. V rozhodování vám může také pomoci výše úrokové sazby pro různé délky fixace. Obvykle platí rovnice, že většina bank nabízí nižší úrokové sazby u kratších fixací. Ale ne vždy tomu tak je. Proto si zjistěte co nejvíc informací a pokud s tím nebo sjednáním hypotéky potřebujete pomoci, ozvěte se přes stránku s kontaktními informacemi. 

Roman Kasalý
Autor: Roman Kasalý

Jsem makléř Evropa realitní kanceláře od roku 2004.

V Business Academy Evropa jsem absolvoval všechny stupně certifikovaných školení a v roce 2020 jsem úspěšně složil státní zkoušku profesní kvalifikace a tak mohu nyní oprávněně užívat titul certifikovaný makléř expert profesionál.

Prošel jsem v realitách již všechna zaměření, nyní se však specializuji na prodeje. Díky výsledkům patřím do VIP klubu nejlepších makléřů celé sítě Evropa realitní kanceláře (nyní cca 300 makléřů).

Sleduji nejnovější trendy práce realitních makléřů a využívám moderní technologie (kvalitní fotografie, 3D plánky nemovitostí, letecké snímky „dronem“ atd.). Protože jsem zaměřen na kvalitu služeb a je to vidět na výsledcích, mnoho dřívějších klientů se ke mně vrací a doporučuje mne dál.

Věřím, že s mými službami budete spokojeni a těším se na naši spolupráci.

Používáme cookies k optimalizaci našich webových stránek a našich služeb. Další informace o cookies najdete zde.

Nastavení


Přihlašte se k odběru článků

Jednou do měsíce tipy a rady e-mailem zdarma

zpracováním osobních údajů